22 Ekim 2012 Pazartesi

Keçi Ayağı (Sodalı hamur)

Annem sodalı hamuru keçi ayağı şeklinde kestiği için bizdeki adı keçi ayağı.Ne kadar yediğinizi anlamayıp sonradan ben ne yaptın diyeceğiniz kadar lezzetli bir hamur. Ben bir yandan pişirip biryandan yediğim için şu anda bu duygudayım:)Malzemeler      :    1 su bardağı  yoğurt (sırf suyuylada su koymadan yoğurabilirsiniz)
                            1 su bardağı su
                             tuz
                            1,5 çay kaşığı karbonat
                            un (yumuşak bir hamur olacak ki kabarsın)Hamuru yoğurun dinlendirmenize gerek yok işiniz acilse. hamurdan elma büyüklüğünde (yeni bir ölçü yaratıcam) parçalar alığ uzun bir rulo haline getirip bastırarak yassıltın. çapraz keserek iki sivri ucuna çentik atın. Ellerim hamurlu olduğu ve evde yalnız olduğum için bu kısımların resmini çekemedim:(  Kızgın yağda kızartın. Bu arada çayıda koyunki iyice demlensin.İsterseniz hamuru oklava ile açıp bardakla yuvarlak olarakta kesebilirsiniz.   Afiyet olsun..


9 yorum:

PASTA KÖŞESİ dedi ki...

kesinlikle haklısın canım yapınca bende hep aynı duyguları paylaşıyorum senle :) ellerine sağlık şu saatte canım çekti inan :)

nevininyemekleri dedi ki...

Göndereyim canın sağolsun:)))

Gurme Şirine dedi ki...

ellerine sağlık...
çay da istiyorum :))

nevininyemekleri dedi ki...

İstediğin çay olsun. Her zaman:)

mehtap dedi ki...

puf puf olmuşlar ,eline sağlık...

nevininyemekleri dedi ki...

Cok tesekkur ederim.

minimutfaktan dedi ki...

Çok severim ben şekilli şekilli yapıp yayınlamıştım sodalı hamur adıyla bu saatte canım çekti ellerine sağlık arkadaşım.

fatma shu dedi ki...

yumurta yok dimi

nevininyemekleri dedi ki...

fatma shu yok canım yumurta koymuyoruz.